Web 3.0’da Kullanıcı Deneyimi

Web 3.0’da Kullanıcı Deneyimi

by Zeynep Zorbozan Mayıs 11, 2023

Web 3.0 için tasarım yapmak ne anlama geliyor? Web 2.0’dan hangi uygulamalar getirilebilir? Tasarımcıların bilmesi gereken yeni zorluklar ve önemli hususlar nelerdir? Web 3.0’ın gelişen alanı tasarımın rolünü nasıl etkiler? Başka bir deyişle, eğer burada kalacaksa, bu yeni devrim için kişi kendini nasıl hazırlayabilir?

Web 3.0 Nedir?

Bir şeyin evrimini ve her aşamanın farklı özelliklerini öğrenmek, o zaman karşılaşılan tasarım zorlukları hakkında bize bir fikir verir. Örneğin, 1886’daki ilk otomobili ve günümüzün kendi kendini süren Tesla’larını ele alalım. Her ikisi arasındaki tasarım hususları, bağlamsal farklılıklar nedeniyle büyük ölçüde farklı olurdu. Aynı şey web için de geçerli.

Bugün yaşadığımız web 2.0, diğer adıyla sosyal web daha yoğun kullanıcı katılımı, etkileşimi ve kişiselleştirme ile karakterizedir. Kullanıcılar artık pasif bir şekilde tüketmiyor, dinamik bir ortamda kendi içeriklerini oluşturmayı sağlıyor. Daha fazla insan internete girip onu her şey için kullanmaya başladıkça, tasarım başka bir anlam kazanmaya başladı. Şirketler sadece estetiğe değil, aynı zamanda birinin platformlarında ve hizmetlerinde gezinirken sahip olduğu tüm ‘deneyimi’ de önemsedi. Büyük teknoloji firmaları, kullanıcı büyümesine odaklanmaktan, kullanıcıların aktivitelerinden para kazanmaya geçti, internet birkaç büyük tekelin egemenliğinde daha merkezi hale geldi ve veri kullanımı, güvenlik ve mahremiyet etiğini sorgulamaya başladık.

Bunların örnekleri, verilerinizden, arama sonuçlarınızdan, arkadaş listenizden sorumlu olan Facebook ve Google gibi popüler isimlerdir. Genellikle hayatlarımız ve işlerimiz için kritik öneme sahip bu hizmetleri yürüten devlerin belki kötü niyetleri yoktur, ancak iyilikseverlik veya prensiple hareket etmek konusunda yeterince şeffaf oldukları söylenemez.

Web 3.0 ise tamamen merkezi olmayan bir internete sahiptir. Kullanıcıların verileri genellikle anonimleştirilir ve internet blok zinciri üzerinde çalışır. Web 2.0 ile web 3.0 karşılaştırmasını yaparsak, ikincisinin kullanıcılara daha akıllı, daha adil ve daha sorunsuz bir web deneyimi vaat ettiğini, ademi merkeziyetçiliğe odaklanarak bu tekelci sorunların çoğunu çözmeyi amaçladığını görüyoruz. (öyle olacak mı onu da yaşayarak öğreneceğiz.)

Web 3.0’da Kullanıcı İçin Tasarlama

Normal web 2.0 uygulamalarına benzer şekilde, tasarım konuları Web3.0’da biraz değişecektir. Bu alanda tasarım yapmak, Web 2.0 projesi tasarlamaktan biraz farklı olacağa benziyor. Çoğu kişi blok zincirinin yeteneklerinden ve olasılıklarından habersizdir. Bu nedenle uygulanabilir bir kullanım örneği sunarken kamuoyunu bilgilendirmek bir tasarımcı olarak bizlerin görevidir.

Sözlükler Oluşturun

Konu blok zinciri olduğunda ortalıkta dolaşan yepyeni bir dil var. Ortalama bir insanın sindirmesi için dilleri basitleştiren web siteleri kilometrelerce ileride görünüyor. Özellikle likidite havuzları, madencilik, jetonlar, protokoller, akıllı sözleşmeler gibi kelimeler. Teknik dil kullanmak, kullanıcıların projenizde anlatmak istediğinizi anlamasını zorlaştırır. Dilin karıştırılamadığı durumlarda, kullanıcının anlamasına ve tekrar başvurmasına yardımcı olmak için sözlükler ve yardım simgeleri uygulanmalıdır.

İşlemlerde Açık ve Şeffaf Olunmalı

Konu para veya paraya dokunan bir durum olduğunda, kullanıcılar daha da şüpheci olabilirler. Bir tasarımcı uygulamasının arkasındaki mekanizma konusunda net olmalıdır. Bu yeni gelişen bir endüstri olduğundan, kullanıcıların bu yeni platformu kullanma konusunda kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak önemlidir. Bu eğitim merkezli tasarım yöntemine uyum sağlamak biraz zor olabilir. Tasarımınıza dahil edebileceğiniz bir örnek; para alışverişi için bir ilerleme çubuğu kullanmak, paranızın tam olarak nereye taşındığını göstermek ve ayrıca her adımı açıklamak için araç ipuçlarını veya bilgi balonlarını kullanmak kadar basit olabilir. FedEx, UPS veya Amazon gibi hizmetleri düşünün. Yolculuğun her adımında paketin nerede olduğunu göstererek kullanıcıyı bilgilendirir ve onlara eşyalarının konumu hakkında bir güvenlik hissi verir.

Kullanıcıların Aşina Oldukları Zihinsel Modelleri Kullanın

Başka bir yöntem, kullanıcıların Web 2.0’dan aşina oldukları mevcut metaforları ve zihinsel modelleri kullanmak olabilir. Bu, kullanıcılara tanınabilir bir iş akışıyla etkileşime girerek bir güvenlik duygusu verir. Dokunmatik ekranlı iPhone’larını geliştirmeye başladıklarında Apple’ı düşünün. Modern telefonlarda artık mümkün olan kaydırma hareketlerini ve uzun süreli dokunmaları geliştirirken normal nesnelerin ağırlığına ve sürtünmesine atıfta bulundular. Dokunmatik ekran arayüzlerinin başarısını, insanlarda zaten var olan bir zihinsel modele atıfta bulunarak tasarladılar.

Kullanıcı merkezli arayüzler tasarlanırken yüksek derecede şeffaflık da önemlidir.

Şeffaflık, web 3.0’ın yapı taşlarından biridir. Bu nedenle, teknolojinin güvenliği ve süreçleri konusunda net olmak, kullanıcıların yeni uygulamalarla kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olmak açısından önemlidir. Bunun örnekleri, Ethereum veya Bitcoin hakkında konuşurken parasal bir referans noktası içerebilir. Bu, örneğin USD cinsinden mevcut değerinin Ethereum değerinin altında küçük bir açıklama olabilir.

Bazı geri dönüşü olmayan eylemlerin şeffaflığı da önemlidir, çünkü Ethereum satın alırken gas ücretleri kavramı kullanıcılar için nispeten yeni bir kavramdır, bu süreci çok fazla bunaltıcı olmadan açıklamak akılda tutulması önemlidir. Kullanıcıyı bu yeni pratik ile edineceği kazanım ve ödüller hakkında bilgilendirmeyi akış kurgusuna dahil edelim. Özellikle gaz fiyatları için, bir aralık mevcut olduğundan, kullanıcıların kolay bir dil kullanarak farklı gaz yolları seçmenin sonuçlarını anlamalarına yardımcı olun.

Özet

Blok zincirinin kendisi için kullanıcı deneyimi sorunları etrafında tartışılması gereken çok şey var; bunlar daha çok arka uç tabanlı fakat aynı zamanda kullanıcı deneyimini de etkiliyor. Zayıf kullanıcı deneyimi, alana giren birçok kişi için kolayca caydırıcı olabileceğinden, birçok yenilikçi şirket şu anda bunları çözmeye çalışıyor.

Tasarımcılar olarak, geliştiricilerimizin arka uç ve ön uçu geliştirirken karşılaştıkları sorunları ve sınırlamaları anlamak için Web 3.0’da blok zincirinin mekaniğini anlamak daha da önemlidir. Bunu yapmak, geliştiricilerle empati kurmamıza ve iletişimi güçlendirmemize ve bize neyin mümkün olduğunu söylemelerine yardımcı olur. İletişim tasarımda savaşın yarısıdır ve çevremizdeki paydaşlarla aynı dili konuşabilmek çok önemlidir.

Social Shares

Kaçınılması gereken kritik web tasarım hataları

Özel girişim sırlarını doğrudan gelen kutunuza alın!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *